Energooszczędna ledowa oprawa Solanto
| |

Nowa odsłona oświetlenia. Trendy‘23

Rok 2023 przynosi powiew ożywczych zmian w sferze designu oraz filozofii codzienności. Pod lupą projektantów i architektów znalazło się oświetlenie, dotychczas często traktowane jako funkcjonalny dodatek aranżacyjny. Świeże podejście oddaje mu należny prym w budowaniu narracji wnętrza, a także kreowania strefy komfortu wspierającej dobre samopoczucie. Nowe kierunki zachwycają szeroką perspektywą rozumienia światła.

Oświetlenie długie lata czekało na te zmiany. Traktowane wcześniej jako modne dopełnienie stylizacji wnętrza, dziś wreszcie staje się jej pierwszoplanowym segmentem. W 2023 to właśnie systemy oświetleniowe i lampy, ze swym niebanalnym designem oraz niezwykle bogatym arsenałem funkcjonalności, będą determinowały nie tylko konwencję aranżacyjną, ale również innowacyjną postawę wobec otoczenia i osiągania równowagi emocjonalnej.  

Oto najnowsze trendy oświetleniowe, obok których nie można przejść obojętnie.   

Sztuka minimalizmu 

W tym roku z pewnością poddamy się oświetleniu zachwycającemu prostotą i harmonijnością. Minimalizm lamp, ich subtelność oraz ukojona żywiołowość, z klasą i elegancją wyniosą nas na szczyty designerskiej doskonałości.  

Nieprzesadzona forma jako pierwsza przyciągnie wzrok i sprowokuje do puszczenia wodzy fantazji. Dokładnie przemyślana estetyka stanie się kluczowym elementem wystroju. Patrząc na lampy Solanto czy Baris LED, pozwalające na tworzenie wyjątkowych kompozycji świetlnych, z łatwością uświadomimy sobie zasadność idei less is more.

Bliskość natury 

Trendem, który będzie przewijał się w tym roku przez wszystkie sfery designu jest bliskość natury. Perfekcjonizm i piękno przyrody inspirują, a także zachęcają do eksploracji tego, co obok nas, powrotu do korzeni i odnalezienia swojego miejsca w świecie. W kontekście oświetlenia natura zostanie wprowadzona do wnętrz m.in. poprzez obłe kształty lamp, które są odzwierciedleniem łagodności jaką odnajdujemy w środowisku naturalnym. Jednocześnie postawimy na lampy produkowane w technologii LED, która zapewniają wysoką energooszczędność. 

W trosce o siebie

Niekwestionowanym trendem 2023 roku będzie szukanie równowagi w swoim najbliższym otoczeniu. Kreowanie przestrzeni pełnej pozytywnej energii, kształtującej nastrój i kojącej emocje staje się jedną z najważniejszych potrzeb do zrealizowania.  

W tworzeniu wnętrz zapewniających spokój, koncentrację oraz poczucie bezpieczeństwa pomogą zaawansowane funkcjonalności lamp, które dostosowują parametry światła do indywidualnych potrzeb i wymagań. Zapewnią je inteligentne funkcje i systemy zarządzania oświetleniem jak Clue In zaprojektowany w myśl idei Human Centric Lighting, który m.in. dopasowuje emisję świetlną do natężenia naturalnego światła docierającego z zewnątrz. 

Ekologiczny punkt oświetlenia 

Wejrzenie w głąb siebie i osiąganie wewnętrznej harmonii pomaga się zrelaksować i wypracować balans pomiędzy pracą, odpoczynkiem oraz wyzwaniami codzienności. Jednak równie ważne w tym roku będzie odświeżone spojrzenie na sprawy naszej planety i przewartościowanie zasad dotychczas rządzących codziennością. Energooszczędność zyska nowy status, stając się wyznacznikiem decyzji i wyborów podejmowanych każdego dnia.  

Lena Lighting od początku swojego istnienia produkuje lampy oraz systemy zarządzania oświetleniem inspirowane dbałością o środowisko naturalne. Doskonałym przykładem jest system Clue City, który służy zarządzaniu oświetleniem w przestrzeni ulicznej, dostosowując emisję świetlną do aktualnych warunków pogodowych i pory dnia. Jednym słowem optymalna ilość światła dostarczona jest tylko wówczas, kiedy jest ono potrzebne.

Wiodąc prym 

Czy oświetlenie może stać się wiodącym elementem wyposażenia wnętrz? W roku 2023 przejmie ono rolę samodzielnego dekoratora, przejmując pozycję centrum estetycznych wrażeń. Daleko za sobą zostawi etykietę dodatku czy niezbędnego akcesorium.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest kreowanie świetlnych iluminacji na elewacjach budynków, które stają się wyrazistą wiadomością dla obserwatorów. W przypadku oświetlenia zewnętrznego, opartego na wysoce energooszczędnych modułach LED, możliwe jest kreowanie  

jedynego w swoim rodzaju świetlnego podświetlenia dowolnej bryły przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

Gra w kolory 

Lampy oraz oprawy świetlne są w stanie zapewnić nam wyjątkowy klimat nie tylko barwą światła. Liczy się także kolorystyka oraz kształt, które według psychologii wnętrz, przekładają się na nasze samopoczucie. Dlatego w tym roku jednym z najgorętszych trendów branży oświetleniowej jest wprowadzanie odważnych kolorów i odcieni, które pomagają wyzwalać emocje i wyrazić siebie. Warto przy tym dodać, że Instytut Pantone kolorem roku ogłosił Viva Magenta 18-1750. 

Lampa Sizzano od Lena Lighting dostępna jest w obszernej palecie barw RAL na życzenie. Dzięki temu w łatwy sposób sprawisz, że wnętrze zyska na atrakcyjności, a Ty poczujesz się w nim dokładnie tak, jak chcesz.

Inteligencja w parze z wielofunkcyjnością 

Rolą lamp jest dziś nie tylko doświetlanie wnętrz i tworzenie przestrzeni sprzyjających relaksowi czy koncentracji. Zaawansowane parametry zapewniają szerokie możliwości działania, takie jak np. dezynfekcja pomieszczeń.  

Sterilon UVC MAX PRO 1200 to pierwsza w kraju lampa z certyfikatem GMBU, która zwiększa bezpieczeństwo m.in. w wielu placówkach medycznych w Polsce oraz za granicą,  neutralizując wirusy, grzyby i bakterie na poziomie 99,8%. Wydajność urządzenia wynosi 9000 godzin. 

Technologię UV-C warto zastosować również w domowym zaciszu, aby móc cieszyć się zdrowym, oczyszczanym na bieżąco powietrzem.  

Nowością jest także połączenie zapewniających komfortowe wyciszenie pomieszczeń  paneli akustycznych z energooszczędnym oświetleniem ledowym. 

Tegoroczne trendy diametralnie zmienią nasze postrzeganie i zainspirują do znaczących zmian w każdej sferze życia. Warto śledzić je i wprowadzić do swojej codzienności, aby uczynić ją jeszcze piękniejszą i odpowiedzialną. 


Podobne artykuły