Zielona fasada budynku projektu Medusa Group
|

Medusa Group projektuje nową siedzibę CD Projekt

Będzie to przestrzeń może nie tak futurystyczna, jak projekty gier studia CD PROJEKT RED, ale w pełni nowoczesna, funkcjonalna i maksymalnie elastyczna do komfortowej pracy biurowej. – Uwzględniamy specyficzne warunki pracy przemysłu gier video i staramy się sprostać ambicjom inwestora w zakresie stworzenia architektury, będącej wizytówką przyszłego kampusu firmy – zapewnia Przemo Łukasik, współtwórca pracowni Medusa Group.

Budynek biurowo-administracyjny CD PROJEKT powstaje w nietypowym miejscu, na terenie dawnych zakładów FSO Żerań w Warszawie. Założenia projektu zdeterminował gen przemysłowy, który architekci Medusa Group dostrzegli zarówno w samej lokalizacji, jak i w działalności inwestora. – CD PROJEKT to na wskroś współczesny przemysł, funkcjonujący w innym wymiarze i wymagający nowej skali, ale z podobnymi potrzebami, co ten tradycyjny – tłumaczy Przemo Łukasik.

Zgodnie z oczekiwaniami inwestora, Medusa Group zaprojektowała więc przestrzeń na planie otwartym, bardzo łatwą w aranżacji i efektywnym zagospodarowaniu. Nastawienie na elastyczność wnętrz poskutkowało zastosowaniem stalowej konstrukcji stropów. Poszczególne kondygnacje projektanci pozbawili wewnętrznych słupów i ścian nośnych, by łatwiej było dostosowywać je do zmieniających się potrzeb i ewentualnych zmian w przyszłości. – Ortogonalne moduły mają olbrzymi potencjał i są wyrazem rozsądku, z jakim podeszliśmy do zadania – mówi Wojciech Funkiewicz, project manager biurowca z Medusa Group.

Umiar będzie też cechować samą bryłę. Sześciokondygnacyjny budynek przyjął prostą,  prostopadłościenną formę, co wynika z założenia projektowego o jak najmniej agresywnej ingerencji w otoczenie. Architektura budynku operuje oszczędnymi środkami wyrazu, ale równocześnie stanowi indywidualną i oryginalną kompozycję przestrzenną.

Wartością dodaną projektu będzie niewątpliwie zieleń. Wzdłuż wszystkich przeszklonych elewacji architekci zaprojektowali – wykonane w konstrukcji drewnianej – zielone tarasy. Będą dostępne dla wszystkich pomieszczeń biurowych. Przestronne, rozsuwane okna zapewnią dużą ilość światła dziennego, a bezpośredni dostęp do świeżego powietrza umożliwinaturalne chłodzenie pomieszczeń. Balkony będą cofnięte w głąb fasady, zapobiegając zbytniemu nasłonecznieniu i nagrzewaniu wnętrz

Od samego początku współpracy z CD PROJEKT, architekci Medusy rozumieli, jak ważne są dla firmy samopoczucie pracowników, swobodna atmosfera i budowanie przyjaznych relacji. Dlatego chcą zaoferować im dobrą przestrzeń do pracy. Oprócz strefy biur, na ostatnim piętrze architekci zaproponowali też kawiarnię z wyjściem na dach. – Miejsce do odpoczynku, nieformalnej rozmowy, wypicia kawy jest równie ważne, szczególnie wśród zieleni i na świeżym powietrzu – przekonuje Przemo Łukasik.

Aktywizacja zdegradowanej, poprzemysłowej dzielnicy Warszawy, otwartość wobec jej mieszkańców, nacisk na rozwiązania proekologiczne i niskoemisyjne oraz odpowiedzialność i troska o naturę to podstawowe założenia projektowe kolejnych etapów inwestycji, w których również swój udział będzie miała Medusa Group.

  • Lokalizacja: Warszawa, Żerań
  • Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
  • Współpraca autorska: Wojciech Funkiewicz, Magdalena Kołłątaj, Jan Wichrowski, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Michał Sokołowski, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur
  • Inwestor: CD PROJEKT S.A.
  • Architektura krajobrazu: Florabo, KASS
  • Konstrukcja i instalacje: WSP Polska
  • Projekt fasady: Studio Profil
  • Drogi: Civil Transport Designers s.c.
  • Ochrona p.poż.: PROTECT
  • Powierzchnia użytkowa: budynek: 5611,12 m2
  • Projekt: 2020-2022
  • Realizacja: 2022-2024

Podobne artykuły