Nowoczesna stodoła według Marty Czerkies
Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby cieszyć się ciszą, zielenią lasu i lokalnym otoczeniem. Można przy tym mieszkać komfortowo i w pięknych okolicznościach przyrody. Zaprojektowany przez Martę Czerkies dom typu nowoczesna stodoła jest przestronny, pełen światła, a za sprawą dużych przeszkleń natura niemal przenika do wnętrz. Projektanta wybrała dębową podłogę Jawor-Parkiet. Deski Retro Collection z linii Handmade Line idealnie podkreślają charakter samej bryły oraz klimat wnętrz zaaranżowanych nowocześnie z akcentami stylu loft.
Prosta, oparta na planie prostokąta bryła wpisująca się w każdy krajobraz, a przy tym dająca możliwość zagospodarowania wąskiej działki, funkcjonalność i szybkość budowy, to główne cechy, które sprawiają, że domy typu nowoczesna stodoła cieszą się popularnością wśród inwestorów. Chociaż nowoczesne, za sprawą odpowiednio dobranej elewacji, typowej dla danego regionu, znakomicie nawiązują do tradycyjnych wiejskich zabudowań gospodarczych. To zdecydowany trend we współczesnej architekturze. Z benefitami, które można docenić na co dzień. Bo nowoczesna stodoła, to coś więcej niż projekt domu. To styl życia. Ucieczka od zgiełku miasta, inspiracja lokalnym otoczeniem, bliskość przyrody. Podobne wartości towarzyszyły firmie Jawor-Parkiet podczas tworzenia serii Retro Collection. Podłogi z linii Handmade Line, ręcznie stylizowane, inspirowane są tradycyjną zabudową Warmii i Mazur.
Styl industrialny w eleganckim wydaniu
Realizacja projektu domu typu stodoła, to również wyzwanie. Zaaranżowanie wnętrza, dobór materiałów wykończeniowych powinny iść w parze z charakterem budynku oraz jego otoczenia. Projektantce Marcie Czerkies doskonale udało się temu sprostać. Klimatyczna przestrzeń, zarówno reprezentacyjnej strefy dziennej z salonem o wysokości dwóch kondygnacji, jak i części prywatnej, ujmuje spójną stylistyką. Industrialne akcenty, nowoczesne, eleganckie formy mebli oraz dopełniające całości obrazy i grafiki ścienne składają się na to wyjątkowe wnętrze. Konsekwencję projektową podkreśla także zastosowanie jednolitej podłogi.
Dębowa podłoga z metryką w tle i perspektywą na lata
Do salonu i jadalni, gabinetu oraz sypialni, garderoby i pokoju dziecięcego, projektanta wybrała drewnianą podłogę Retro Collection Handmade Line Jawor-Parkiet w indywidualnie dobranym wybarwieniu. Ta oryginalnie stylizowana podłoga z naturalnego rustykalnego dębu, wykończona olejowoskiem, wykonana została z rzemieślniczą atencją. Drobne zgłębienia są rezultatem wyszczotkowania miękkich części słojów, co daje efekt postarzenia podłogi. Z kolei pofalowana i nieregularna powierzchnia deski powstaje w trakcie heblowania, czyli wykorzystania tradycyjnej metody strugania drewna. Do tego ścięte heblem cztery krawędzie desek dodatkowo podkreślają postarzany charakter dębowej podłogi. – Zależało mi, aby podłoga wyglądała tak, jakby była tu już od dawna – mówi Marta Czerkies i wskazuje również na inny ważny aspekt. Tak wykonana podłoga znakomicie znosi wszelkie obciążenia. – Ta podłoga wiele wybacza i będzie pięknie się starzeć – dodaje projektantka.
Otwarta przestrzeń, przeszklenia i salon aż po dach
Dębowe deski o intensywnym rysunku efektownie wpisały się w aranżację poszczególnych przestrzeni domu. Strefa dzienna łącząca salon, jadalnię oraz kuchnię, zaaranżowana została na otwartym planie. Kuchnię dyskretnie oddzielono panelami ze szła ornamentowego oprawionego w czarne metalowe ramki. Ta oryginalna przesłona, będąca alternatywą dla radykalnych podziałów, wzmacnia spójny charakter przestrzeni. Podobnie jak, zgrabnie przekraczający granicę stref, kuchenny półwysep z niewielkim barkiem integrującym kuchnię i jadalnię.
Salon robi wrażenie nie tylko za sprawą wysokości, która zgodnie z regułą nowoczesnej stodoły sięga samej więźby dachowej. Imponująca przestrzeń oraz wielkoformatowe przeszklenia (kolejna cecha projektu domu typu stodoła) sprawiają, że jest pełen światła. Projektantka podkreśliła ten atut stosując jasną paletę barw. To delikatnie złamana biel ścian, eleganckie kanapy w tym samym odcieniu czy pomalowana na biało cegła na ścianie kominowej. Podłoga w naturalnym kolorze dębu, z licznymi sękami i malowniczymi słojami świetnie wpisuje się w aranżację, w której nowoczesne formy intrygująco przeplatają się z elementami stylu loft. Ten reprezentują charakterystyczne fabryczne lampy zamontowane na wysokości antresoli, stylowe meble, a także obecność szkła i metalu. Czarne meble, wykończenia i dekoracje dodają wyrazu. Czerń stanowi swoisty „eyeliner” aranżacji. Warto zwrócić uwagę na czarne listwy przypodłogowe, które celnie uzupełniają wystrój i gustownie komponują się z drewnianą podłogą.
Z nutą ekstrawagancji
Zaglądając do sypialni można ponownie przekonać się, że industrialna estetyka w eleganckim wydaniu jest domeną całego projektu. Jednak tutaj, w prywatnej części domu, nabrała wyjątkowo szykownego charakteru. Projektanta wprowadziła do aranżacji złote akcenty i biżuteryjne dodatki, w postaci pięknych uchwytów meblowych. Meble na nóżkach, dodające aranżacji lekkości, świetnie eksponują podłogę z dębowych desek. Mocnym akcentem są loftowe drzwi typu barn door, prowadzące do łazienki. Przestronnej, jasnej, czarującej subtelnością, ale i niepozbawionej odrobiny ekstrawagancji. Bazę projektu stanowią z płytki z rysunkiem kamienia w połączeniu z czarno-białą mozaiką. Prysznic walk-in oraz wanna, do tego obszerna komoda z miejscem na dwie umywalki gwarantują komfort na co dzień. Szykownej aranżacji nie brakuje też lekkości i fantazji. Wystarczy rzut oka na grafikę nad wanną.
Ekologia w parze z funkcjonalnością
Zrealizowany przez właścicielkę pracowni Marta Czerkies Home Designer projekt jest dowodem na to, że dom typu nowoczesna stodoła zarówno rewelacyjnie wpisuje się w lokalny krajobraz, jak też pozwala na zastosowanie praktycznych, zaawanasowanych technologicznie rozwiązań. Umiejscowiony pośród drzew, ze ścianą lasu „za plecami” budynek, ekologię ma wręcz wpisaną w koncepcję. Stąd m.in. wybór naturalnej drewnianej podłogi od Jawor-Parkiet. Aby chronić ją przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, projektanta zainstalowała czujniki zalania.
Za ogrzewanie domu o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych odpowiada pompa ciepła. Rozwiązanie proekologiczne, ale też ekonomiczne. Z myślą o efektywnym wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez urządzenie, oprócz tradycyjnych grzejników, niemal w całym domu zamontowano także ogrzewanie podłogowe. Znalazło się we wszystkich pomieszczeniach z drewnianą podłogą. Było to możliwe, ponieważ podłogi Retro Collection nadają się na ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu mieszkańcy nowoczesnej stodoły mogą nawet w chłodne dni chodzić po podłodze boso, odczuwając przyjemne ciepło pod stopami.
Projekt: Marta Czerkies Home Designer
Zdjęcia: Pion Poziom