Oczyszczacz powietrza Samsung AX90
|

Oddychaj zdrowo

Osłabienie, problemy z koncentracją, bóle głowy, podniesione ciśnienie – to wszystko mogą być objawy niedotlenienia organizmu. O tym jak oddychać opowiadają eksperci: Karolina Erdmann – joginka i autorka metody treningowej Yoga Beat oraz Dorota Sands – alergolog, pediatra i pulmonolog. Czym właściwie jest prawidłowe oddychanie i jakie korzyści może nam przynieść? 

Nasze płuca – naturalne filtry 
Każdej doby nasze płuca wypełniają średnio 22 tysiące oddechów, a my bardzo często nie jesteśmy świadomi nawet jednego z nich. Tymczasem prawidłowe oddychanie ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet długość życia. Głęboki, naturalny oddech wyrównuje pracę serca, wątroby, układu pokarmowego oraz centralnego układu nerwowego, pomaga rozładować stres, skutecznie relaksuje i obniża ciśnienie krwi, ułatwia usuwanie toksyn i wzmacnia system odpornościowy. ​

Układ oddechowy, krwionośny i nerwowy są ze sobą ściśle powiązane. Chociażby krótkotrwały problem jednego z nich powoduje w krótkim czasie zaburzenie pracy pozostałych. Jeśli mamy płytki oddech, zwykle w wyniku stresu, to do krwi trafia mniej tlenu. Na skutek nagłych emocji przyspiesza także nasze tętno. Do błędnych nawyków w oddychaniu możemy zaliczyć nie tylko zbyt płytki oddech, ale także oddychanie przez usta. Nie możemy zbagatelizować zaleceń dotyczących prawidłowego oddychania, jak i roli oczyszczaczy powietrza w naszym otoczeniu” – mówi Dorota Sands, alergolog, pediatra i pulmonolog. 

Potęga świadomego oddechu
Prawidłowe oddychanie w jodze jest podstawą do osiągnięcia równowagi ciała i ducha. ​Nawet 5-10 minut ćwiczeń oddechowych to 100 oddechów, które mogą zmienić nasze życie na lepsze. Zgodnie ze zdaniem specjalistów większość z nas utraciła dziecięcą naturalną umiejętność oddychania już po 3 roku życia.  Na szczęście, dzięki regularnym ćwiczeniom, możemy ją odzyskać. 

Początkujący wykonują szereg ćwiczeń, które mają na celu poprawienie harmonii oddychania. Pierwsze, najbardziej popularne ćwiczenie oddechowe wiąże się ze sposobem nabierania tlenu. Należy znaleźć ciche pomieszczenie i położyć się na plecach. Jedną rękę położyć pod mostkiem, a drugą na klatce piersiowej. Następnie zamknąć oczy i zacząć swobodnie oddychać. Jeżeli porusza się wyłącznie ręka, która znajduje się na klatce piersiowej, oznacza to, że musimy pracować nad pogłębieniem oddechu. W tym celu trzeba najpierw nabrać powietrza do brzucha, następnie do klatki piersiowej, a w końcu do gardła i nosa. Wydech powinien być miarowy i powolny. Kolejnym krokiem jest zmiana kolejności. Całe ćwiczenie należy wykonywać przez 3 minuty” – mówi Karolina Erdmann, joginka i trenerka, autorka metody treningowej Yoga Beat. 

Aż chce się oddychać 
Niestety, nie ma mowy o zdrowym oddychaniu, jeśli oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Dzięki obecności w domu skutecznego oczyszczacza powietrza różnicę w samopoczuciu odczujemy niemal od razu. Gdy nauczymy się panować nad naszych naturalnym oddechem, obecność oczyszczacza w naszych domu będzie stanowiła przedłużenie ważnego i przyjemnego rytuału zdrowego, świadomego oddychania.

Możemy lepiej oddychać we własnych czterech kątach, dzięki połączeniu pracy naszych płuc i pracy oczyszczacza powietrza.” – dodaje Dorota Sands, alergolog, pediatra i pulmonolog. 

Eksperci Samsung radzą, aby wybierając oczyszczacz powietrza do domu w pierwszej kolejności określić rozmiar powierzchni, którą chcemy oczyszczać, i pod tym kątem wybrać odpowiedni sprzęt. Zbyt duże urządzenie, w stosunku do metrażu, może spowodować nadmierny ruch powietrza, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch lub trzech urządzeń o mniejszej wydajności niż jednego dużego. Ważnym parametrem jest współczynnik CADR określający wydajność oczyszczacza. Dobry oczyszczacz wymieni powietrze w pomieszczeniu minimum trzykrotnie w ciągu jednej godziny. W ocenie skuteczności brane są pod uwagę także filtry. Oczyszczacze powietrza Samsung wyposażone zostały w filtr wstępny, HEPA i węglowy. Każdy z tych filtrów odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, a działając wspólnie są w stanie wyeliminować je z dokładnością niemal do 100%*.

Oczyszczacze powietrza Samsung generują hałas na poziomie 18dB, dlatego nie zakłócą ani ćwiczeń fizycznych wymagających skupienia ani spokojnego snu. Zagwarantują za to zdrową regenerację organizmu w dzień i w nocy.

Dorota Sands – alergolog, pediatra i pulmonolog, profesor dr hab. nauk medycznych, kierownik Zakładu Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Płuc w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym.

*Filtr zapewnia do 99,97% wydajności wyłapywania cząsteczek o wielkości 0,26 ㎛ zgodnie z wymogami określonymi w 42 CFR cz. 84. Testowano w Narodowym Instytucie Testowym w Korei.

Podobne artykuły