Salon w stylu francuskim
| | |

Francuski szyk

Co czyni francuskie domy eleganckimi i szykownymi? Przede wszystkim umiejętnie dobrane dodatki. Są odpowiednikiem biżuterii. Podobnie jak ona sprawiają, że neutralna stylizacja nabiera blasku. Uczmy się od Paryżanek, jak ubrać nasze salony, jadalnie i sypialnie.

Chcąc stworzyć francuski klimat w domu, musimy zacząć od dobrej bazy. Paryskie kamienice słyną z wysokich, ozdobnych sufitów i sztukaterii. Ten look możemy odtworzyć także w nowych apartamentowcach. Ozdobne sztukaterie są dostępne nawet w popularnych sieciach budowlanych. Pamiętajmy, aby wybrać prostsze wzory, inaczej całość będzie przerysowana.  

Kolejnym krokiem jest odpowiednia kolorystyka wnętrza. Ściany i sufity możemy pomalować na złamaną biel lub odcień taupe. To nie koniec. Musimy zadbać i podłogę. Wybierzmy parkiet w jodełkę francuską lub panele z podobnym wzorem. Na rynku dostępne są też płytki ceramiczne doskonale imitujące drewno, łącznie z jego fakturą. Jeśli wybierzemy ostatnią opcję, to koniecznie ułóżmy je we wzór chevron. Zastosujmy wysokie, białe listwy przypodłogowe oraz drzwi w kolorze sztukaterii. Jeśli chcemy wydzielić strefy funkcjonalne w części dziennej, to warto zastosować szklane przeszklone z czarnymi szprosami.

Salon w wersji chic
Mając gotową bazę, przejdźmy do mebli. Powinny być neutralne, w odcieniach ziemi. Zastosujmy czarne i złote akcenty. Nie bójmy sie mieszać nowoczesnego designu z antykami. W salonie w wersji chic nie może zabraknąć marmurowych lub granitowych blatów. Rozstawiając meble pamiętajmy o zasadzie symetrii. Dwa fotele ustawione naprzeciw kanapy  czy  świeczniki po obu stronach lustra dodadzą wnętrzu elegancji. Nie zapominajmy o dobrych jakościowo tkaninach. Zasłony i firany powinny być długie, zwiewne i gładkie. Wzór jest tu zbędny.   

Wokół lustra
Jednym z kluczowych dodatków w stylu francuskim są lustra. Koniecznie w ozdobnej ramie. Zawieśmy je nad komodą, na której warto ustawić świeczniki, wazony i lampki. Dostosujmy ich wielkość do rozmiarów pomieszczenia. I nie bójmy się rozwiązań w skali XXL

Ornament
Paryska elegancja nie lubi kwiatowych wzorów, za to kocha ornamenty czy sygnatury. Wyhaftowany motyw na środku poduszki czy też ozdobne, rzucające się w oczy uchwyty na drzwiach szafki podkreślą elegancki charakter wnętrza. 

W blasku
Ostatnim elementem, o który powinniśmy zadbać to oświetlenie. Głównym źródłem światła może być kryształowy żyrandol. Jeśli we wnętrzu jest dużo sztukaterii, to można też zastosować nowoczesne lampy w czerni, bieli lub złocie. Koniecznie uzupełnijmy światło górne o kinkiety, lampy stojące i stołowe. Nie zapominajmy o świecach. Ich odbijający się w lustrze uczyni każde wnętrze magicznym.  

Podobne artykuły